Archive for the ‘Bez kategorii’ Category

Buty DYNAFIT TLT7 PERFORMANCE BOOT

Styczeń 23, 2017 - 2:19 pm Możliwość komentowania Buty DYNAFIT TLT7 PERFORMANCE BOOT została wyłączona

Buty DYNAFIT TLT7 PERFORMANCE BOOT

TLT 7 Performance Boot to najnowsze, ultranowoczesne buty skitourowe Dynafit’a zaprojektowane dla ambitnych skitourowców.

Ten najnowszy model wyposażony został w innowacyjny, 1 klamrowy system zapięcia Ultralock 3.0 Closure System. Za pomocą tylko 1 klamry (składającej się z dwóch dźwigni) możemy ustawić buty w wybranym trybie chodzenia/zjazdu, czy całkowicie je otworzyć. Jest to możliwe, dzięki specjalnemu „systemowi naciągu” – główna, podwójna klamra jest połączona linką (biegnącą wewnątrz buta) z dodatkową mini klamrą/zaczepem, która dociąga but na podbiciu.

TLT 7 Performance mocno odróżniają się od swoich poprzednich wersji, zupełnie od nowa zaprojektowano przód buta, nadając mu opływowy, ergonomiczny kształt w niczym nie przypominający kształt buta narciarskiego. Nowy dizajn skorupy nie jest tylko kwestią wizualną,  ale wynika z założenia iż buty mają zachowywać się w śniegu dynamicznie (koncepcji Snowdynamic concepts); to znaczy dawać jak najmniejszy opór podczas zajazdu oraz przeciwdziałać gromadzeniu się śniegu podczas podchodzenia.

Odpowiednią wytrzymałość skorupy gwarantują zastosowane materiały, w tym wypadku Grilamid® oraz Titantex. Aby buty trzymały wysokie właściwości zjazdowe (było odpowiednie sztywne i stabilne) użyty Titantex tworzy specjalny szkielet (Lambda Frame).

Całości dopełniają wytrzymałe inserty Master Step, ultralekka wkładka Custom Light oraz funkcjonalna podeszwa Formula Pomoca Free, która zapewnia sprawne odprowadzanie śniegu oraz umożliwia sprawne podchodzenie na skalistych fragmentach terenu.

TLT 7 Performance dostępne – tylko dobry sklep skiturowy :).

GOLD WINNERS of the segment SKI.

 

Suunto Traverse Amber – dwa systemy nawigacji.

Luty 8, 2016 - 3:40 pm Możliwość komentowania Suunto Traverse Amber – dwa systemy nawigacji. została wyłączona

SS021844000-suunto-traverse-amber-perspective-17Rodzina zegarków Suunto jest dość liczna, a kilka miesięcy temu powiększyła się o kolejną linię Traverse (dokładnie jest to kolekcja 5 zegarków). Nowy zegarek Suunto Amber to zdecydowanie model outdoorowy, należący do trekkingowej gałęzi rodziny Suunto (podobnie jak model Core).

To co wyróżnia całą linię Traverse od razu to fakt iż obsługuje on dwa systemy nawigacji satelitarnej: amerykański GPS oraz rosyjski GLONASS. Z obu tych systemów można korzystać równolegle, a więc do dyspozycji mamy dwa razy więcej satelitów. Co nam to daje w praktyce ?

Czasem zdarzają się sytuację iż nasz zegarek outdoorowy nie może złapać sygnału od satelity, sygnał gubi się, zanika na jakiś czas. Najczęściej spotyka nassuunto-traverse-collection-box-570x380px-01 to w obszarach bardzo mocno zurbanizowanych gdzie mogą się tworzyć lokalnie tzw. ” czarne dziury”. W mieście, wysokie budynki zasłaniają widok i czasem nasz zegarek nie łapie sygnału – by określić współrzędne odbiornik musi złapać sygnał minimum z czterech satelitów.

W północnych szerokościach geograficznych lepiej działa system GLONASS, jego satelity uruchamiane są pod kątem 65 stopni w stosunku do równika (GPS pod kątem 55 stopni). Jeśli więc wybierasz się w północne rejony okołobiegunowe, to z pewnością system GLONASS Ci się przyda.

Istnieje jeszcze jedna powód dla którego warto mieć dwa systemy nawigacji, możliwość awarii jednego z systemów lub czasowego celowego wyłączenia lub zakłócania sygnału w określonych regionach.

Najważniejsze zalety:

  • zwiększa precyzje pomiaru
  • lepiej działa w mieście
  • lepiej działa w północnych szerokościach geograficznych

Zegarek posiada bardzo czułą antenę, dzięki czemu przy wspólnym wykorzystaniu GPS i GLONASS bardzo szybko nawiązuję łączność.

suunto-traverse-main-image-01

Plecaki OSPREY KODE – bezczelnie perfekcyjne.

Styczeń 9, 2015 - 11:33 am Możliwość komentowania Plecaki OSPREY KODE – bezczelnie perfekcyjne. została wyłączona

kode-32-nitro-green-web_4Nowa, poprawiona, ulepszona i dopieszczona w każdym elemencie seria plecaków narciarsko-snowboardowych Kode to wręcz bezczelnie perfekcyjnie zaprojektowane plecaki, doskonałe do uprawiania sportów zimowych. Podstawowa seria Kode (bez plecaków z systemem ABS oraz wersji Race) to 3 plecaki o pojemności: 22, 32 i 42 l.

Jak przystało na plecaki zimowe Kode posiadają rozbudowany systemy mocowania nart oraz snowboardu. Narty możemy mocować po bokach plecaka oraz od frontu na ukos, natomiast deskę pionowo z przodu oraz poziomo z tyły plecaka. Samo mocowanie sprzętu jest wygodne, wszystkie klamry są łatwe do regulacji nawet w rękawiczkach. Plecaki Kode posiadają 2 dostępy do komory głównej, z  przodu oraz z tyłu, w wersji 42 l także 3 od góry plecaka. Dostęp do plecaka z tyłu to bardzo fajna rzecz w zimie, gdy zajdzie potrzeba wyciągnięcia czegokolwiek z środka plecaka nie musimy nic odpinać – sprzęt narciarski pozostaje na swoim miejscu.

Oczywiście Kode wyposażone są w odrębną, łatwo dostępną przegrodę na lawinowy zestaw ratunkowy (łopatę, sondę). Plecaki są w pełni kompatybilne z systemami hydro (kieszeń na bukłak) oraz posiadają kode_22_ice_axe_loops_2izolowany termicznie rękaw. Projektując plecaki Kode Osprey o niczym nie zapomniał, wszystkie posiadają mocowania kasku i czekana, poręczne kieszenie do których możemy schować gogle, elektronikę oraz wygodny, odporny na śnieg system nośny. W wersji 42 l plecak wyposażony jest w klapę oraz posiada możliwość mocowania pod nią liny.

Najważniejszą cechą plecaków Kode jest ich perfekcyjna konstrukcja, umożliwia ona doskonałe rozmieszczenie ekwipunku i zapewnia błyskawiczny, wygodny dostęp do niego. Nie ważne jaki rodzaj narciarstwa, snowboardu uprawiasz; skitouring, freeride czy tradycyjne narciarstwo zjazdowe oraz snowboard – plecaki Kode pozwolą Ci w pełni cieszyć się jazdą.

Rodzaje wspinania skałkowego.

Luty 1, 2012 - 9:13 am Możliwość komentowania Rodzaje wspinania skałkowego. została wyłączona

Początkujący miłośnicy wspinaczki skałkowej zaczynają najczęściej swoją przygodę ze skałami od wspinaczki „na wędkę”. Po zdobyciu niezbędnych umiejętności, przechodzą na tzw. wspinanie z dołem, i wspinanie z dołem na własnej asekuracji która wymaga zdobycia już solidnego doświadczenia. Formy te zasadniczą różnią się między sobą stopniem trudności.

Przy wspinaniu na „wędkę” stanowisko asekuracyjne znajduję się ponad wspinającym, lina od asekuranta idzie do góry, przechodzi przez stanowisko i wraca w dół do wspinacza. Podczas odpadnięcia od skały lub ściany wspinacz praktycznie nie opada i zawisa na linie jak ryba na wędce a szarpnięcia są stosunkowo słabe. Wspinanie to obarczone jest najmniejszym ryzykiem kontuzji i nie wymaga dużych umiejętności od asekurującego. Wspinanie na wędkę daje czas na nabycie doświadczenia, obycia się z różnymi przyrządami asekuracyjno-zjazdowymi. Po rozpoznaniu swoich możliwości psycho -fizycznych, i nabyciu odpowiednich umiejętności, można przejść do klasycznej formy wspinania jakim jest tzw. wspinanie z dołem.

wspinanie z dołemPodczas prowadzenia wspinający jest zabezpieczany przez partnera, linę, stanowisko oraz przez przelotowe punkty asekuracyjne w które wpina ekspresy. Ubezpieczanie partnera polega na neutralizacji skutków odpadnięcia od skały. Podczas lotu partnera asekurant musi zdążyć zablokować linę na stanowisku, aby prowadzący bezpiecznie na niej zawisł a nie spadł na ziemię. Od umiejętności asekurującego zależne jest więc zdrowie a czasem i życie wspinającego. Wspinanie z dołem możemy podzielić:

  • wspinanie na tzw. drogach obitych (sportowe), wyposażonych w komplety punktów asekuracyjnych, gdzie prowadzącemu zostaję wpiąć się w dany punkt. W razie lotu lina i przelotowe punkty asekuracyjne przejmują dużą część energii. Punkty są na tyle mocno osadzone, że wytrzymują działanie nawet bardzo dużych sił.
  • wspinanie z własną asekuracją (tradycyjne), na drogach nie obitych gdzie przeloty trzeba założyć sobie samodzielnie (haki, kości, friendy ). W tym wypadku założenie przelotów i umiejętność dynamicznej asekuracji ma kluczowe znaczenie. Przeloty muszą być założone staranie aby nie zostały wyrwane podczas lotu, a asekurant musi strać się przejąć część energii upadku, aby hamowanie lotu było łagodniejsze i by ograniczyć siły działające na przeloty.

Ta sama droga, w zależności od formy wspinania, może być łatwa i zarazem trudna. Najbardziej zapaleni wspinacze, pokonują też drogi tzw. „żywca”. Bez żadnego ubezpieczenia, polegając tylko na własnych umiejętnościach i znajomości drogi. Forma ta jest oczywiście bardzo nie bezpieczna, gdzie najmniejszy błąd może dużo kosztować. A więc nie sama droga, świadczy o naszym poziomie, ale styl w jakim ją pokonujemy.

Sklep Wspinaczkowy

Luty 17, 2011 - 9:23 pm Możliwość komentowania Sklep Wspinaczkowy została wyłączona

Często się zdarza że amatorzy sportów górskich lub wspinaczkowych, nie wiedzą gdzie i co mają kupić. Pierwsze ich kroki zawsze wędrują do supermarketu, widzą niewielką cenę, duży napis Gore- Tex i są przekonani że to własnie im wystarczy aby „zdobywać szczyty” i przemierzać szlaki. Kontakt ze sprzedającym w takim wypadku ogranicza się najczęściej do zapłacenia za towar przy kasie, ewentualnie do zapytania o większy rozmiar. Innym sposobem często spotykanym jest zakup od niewykwalifikowanych sprzedawców na allegro ( ja nie mówię że to złe, ja podkreślam że nie wszyscy mają odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia sprzedaży tego typu asortymentu na tych portalach). Zazwyczaj osoba nieobeznana w tym temacie, daje się zmanipulować „szablonowi na aukcji” lub ceną, niestety 90% takich zakupów jest nietrafnych a towar jest nisko jakościowo i podczas wycieczek może nas zawieść. Co w takim razie zrobić gdy się nie ma zielonego pojęcia? Udać się jak najszybciej do profesjonalnego sklepu. W takim sklepie możemy liczyć na profesjonalna obsługę naszej osoby, doradztwo w każdej sprawie i indywidualne podejście do klienta. Otrzymamy setki odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a co najważniejsze uzyskamy sprawdzony towar, o najwyższej jakości. I ta cecha jest chyba najważniejszą. W końcu wydajemy niemałe pieniądze na taki produkt i chcemy być pewni jego jakości, i tego że nie zawiedzie nas w najbardziej ekstremalnych warunkach. Przypomniała mi się ciekawa historia kumpla który zakupił namiot w pospolitym markecie. Szczęśliwy zaoszczędzeniem niewielkiej kwoty, już za kilka dni zaplanował przetestowanie go.

Jednakże ku jego zdziwieniu ( a był tak ślepo zapatrzony w ową „promocję”)  namiot okazał się niewypałem. Oczywiście nie było możliwości sprawdzenia sprzętu który zakupił gdyż był „zapakowany”, paragon nie wystarcza by uwzględnić gwarancję ( i braki w w komplecie brak „śledzi” , tropika, istny szał). Wyobrażam sobie niezadowolenie rodziny która zabrał na wycieczkę, i te spojrzenia. Dobrze ze znalazł schronienie niedaleko w pensjonacie, a następne zakupy wykonał już w odpowiedni sposób. Kolejną cechą zakupu w profesjonalnym sklepie ( oczywiście jak wspominałem powyżej zakupy przez internet nie są złe, złe może być dobrane źródeł z których chcemy pozyskać interesujący nas asortyment) jest gwarancja jaką dostajemy na dany sprzęt, z czasem większość partnerów tworzy także karty rabatowe. Tego typu sklepy stają się sponsorami niewielkich imprez, wspierają rozwój turystyki, a więc inwestują również środki zarobione na klientach. Ale najważniejsze jest że w takim sklepie, spotkamy ludzi zafascynowanym tym tematem, ludzi którzy to kochają, do których będziemy mogli wysłać kartkę z gór, czy podzielić się doznaniem „euforii” po kolejnym niesamowitym przeżyciu.