Archive for the ‘Biegi górskie’ Category

Bukłak dwukomorowy SOURCE WIDEPAC D|VIDE

czerwiec 3, 2015 - 8:35 am Możliwość komentowania Bukłak dwukomorowy SOURCE WIDEPAC D|VIDE została wyłączona

W gorące letnie dni podczas uprawiania intensywnych aktywności fizycznych nasze zapotrzebowane na wodę/napoje izotoniczne gwałtownie wzrasta. Uprawianie sportów biegowych, kolarstwa, wypady trekkingowe, wspinaczka i wiele innych aktywności niesie ze sobą kluczowy problem nawadniania.

Każdy sportowiec, zarówno amator i profesjonalista staje wcześniej czy później przed problem: pić wodę z butelki czy może zainwestować w plecak z bukłakiem. Zwiększone w okresie letnim zapotrzebowanie na płyny sprawia iż korzystanie z butelek/bidonów staję się mniej wygodne. Co raz bardziej popularne stają się plecaki kompatybilne z systemami hydro, czyli takie które posiadają przynajmniej wyjście na rurkę oraz kieszeń/przegrodę w której stabilnie umieścimy bukłak.

Bukłaków na rynku jest całkiem sporo, jednym z ciekawszych jest nowy, innowacyjny bukłak marki Source Widepac D|vide. Jest to szczególny rodzaj bukłaka ze względu na specjalną dwukomorową konstrukcję. Widepac D|vide posiada dwie oddzielne, elastyczne komory – co pozwala na napełnianie bukłaka różnymi płynami np. wodą i napojem izotonicznym. Pojemność komór możemy sami regulować w zależności od naszych
potrzeb, do dyspozycji mamy dwie wersje bukłaka 2 l i 3 l. Co istotne każda komora posiada osobną rurkę z ustnikiem, a więc w każdej chwili mamy do dyspozycji 2 napoje, rurki oznaczone są kolorystyczne.

Zastosowane przez markę Source rozwiązanie zapewnia wygodny dostęp do 2 różnych napojów w każdej chwili i wydaję się być szczególnie bardzo dobrym rozwiązaniem dla amatorów biegów górskich, kolarstwa MTB itp. dyscyplin sportowych.

Biegowe gadżety – przydatne czy nie ?

luty 19, 2015 - 11:59 am Możliwość komentowania Biegowe gadżety – przydatne czy nie ? została wyłączona

Osoby uprawiające sporty biegowe doskonale wiedzą iż producenci prześcigają się między sobą proponując wciąż nowe gadżety. Kiedyś wystarczały dobre buty, koszulka i spodenki, czasem zaawansowani biegacze posiadali jeszcze zegarek z pulsometrem.

Dziś ogrom gadżetów biegowych może wręcz przytłaczać, od specjalnych sznurówek, getrów kompresyjnych, rękawów przez różnorodne opaski po zegarki z milionem funkcji. Przydatnych podczas biegania akcesoriów jest wiele, warto jednak pamiętać iż wszystkie proponowane dodatki mogą co najwyżej poprawić komfort czy wygodę biegu, ale za nas nie pobiegną.

Druga sprawą jest ile i na jakich dystansach biegamy, np. nie odczujemy prawie różnicy pomiędzy normalną koszulką a koszulka z płaskimi szwami na dystansie kilku km, ale podczas maratonu już tak. Nerka, pas biegowy nie jest nam potrzebna by potruchtać po lesie, ale podczas wybiegania czy rajdu jest już konieczna by móc zabrać ze sobą bidony, żele energetyczne itp. Jeśli biegasz na długich dystansach to trzymanie tempa jest niezwykle ważne, bez zegarka posiadającego funkcję międzyczasów czy chociaż opaski z międzyczasami może się okazać że narzucić za duże tempo i maratonu nie ukończysz. Dostosowany do biegania plecak bardzo przyda się jeśli startujemy w biegach górskich, w miejskim parku raczej jest zbędny.

Jak we wszystkim, tak i w bieganiu należy zachować zdrowy rozsądek, nie wszystkie biegowe akcesoria są przydatne od razu. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem to faktycznie niewiele nam potrzeba na sam początek, wystarczą dobre buty i skarpetki.

Biegi górskie – Plecak

sierpień 9, 2012 - 1:47 pm Możliwość komentowania Biegi górskie – Plecak została wyłączona

Jeśli połknęliśmy bakcyla pokonywania górskich szlaków biegiem nie obejdzie się bez specjalistycznego sprzętu.  Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia górskiego biegacza są buty biegowe, odzież i odpowiedni plecak.

Plecaki do biegów górskich i terenowych zdecydowanie różnią się od plecaków trekkingowych, wyróżnia je niezwykła lekkość i dopasowanie do sylwetki. Podczas biegu górskiego trudne warunki atmosferyczne nie należą do rzadkości: deszcz i śnieg, wiatr, niska temperatura na dużej wysokości. Na każdą ewentualność należy być przygotowanym. Aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo należy zabrać ze sobą odpowiedni plecak a w nim: wodę, batony energetyczne, odpowiednią odzież no i oczywiście dokumenty i telefon.

Plecaki do uprawiania biegów (nie tylko typu trail running) charakteryzuje ergonomiczny kształt, tak by biegacz mógł się czuć z nimi maksymalnie swobodnie, najczęściej są wyposażone w systemy nawadniające lub mają możliwość dołożenia camelbaga. Dobry plecak nie krępuje ruch rąk podczas biegu, zapewnia efektywną wentylację, posiada możliwość kompresji i jest ultra lekki. Oferta w tym segmencie stale się powiększa i wybierać możemy co najmniej z kilkunastu modeli wielu renomowanych firm np.

  • Plecak DEUTER RACE X – Cena: 215,00 zł
  • Plecak BLACK DIAMOND FLASH – Cena: 219,00 zł
  • Plecak GRIVEL MOUNTAIN RUNNER 15 – Cena: 239,90 zł
  • Plecak MAMMUT LITHIUM Z 8 – Cena: 279,90 zł
  • Plecak OSPREY TALON 5.5 – Cena: 219,90 zł
  • Plecak DYNAFIT X4 PERFORMANCE – Cena: 399,90 zł

Skyrunning

sierpień 9, 2012 - 9:08 am Możliwość komentowania Skyrunning została wyłączona

Przez kilka ostatnich lat można zauważyć w Polsce szybki rozwój biegów górskich. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w rozgrywanych biegach górskich, a także uczestniczy w różnorodnych górskich obozach biegowych. Poziom i liczba startujących z roku nad rok rośnie. Biegi górskie stają się coraz bardziej popularne, w tym skyrunning. Czym wyróżnia się jednak skyrunning od innych biegów górskich ?

Skyrunning jest jednym z najtrudniejszych biegów górskich. Przede wszystkim bieg rozgrywany jest na dużych wysokościach, tym samym poziom trudności jest o wiele większy niż podczas innych biegów górskich. Trasa biegu często prowadzi na szczyt powyżej 2000 m n.p.m. Duże przewyższenia, mocne podbiegi i zbiegi na nierównym podłożu wymagają dużej wytrzymałości i siły oraz umiejętności technicznych.

Skyrunning narodził się we Włoszech, i swój początek zawdzięcza włoskim wspinaczą którzy jako piersi bili rekordy czasu wejścia na Mont Blanc i Monte Rosa w Alpach włoskich, za jego twórcę uznaję się Marino Giacomettiego. W latach ’90 tych skyrunning rozwinął się na całym świecie.

Obecnie organem zarządzającym jest Międzynarodowa Federacja Skyrunning, a sam sport składa się z wielu różnych dyscyplin.

W lipcu 2012 w Hiszpani, odbyły się Mistrzostwa Świata w Skyrunningu, zawody rozgrywano w 6 dyscyplinach. Jedną z nich jest SkyMarathon rozgrywany na dystansie: 42 km, przewyższenie:  2910m (+ 965m/-3000m) i SkyRace dystans:  21km, przewyższenie: 2270m (+965m/- 1350m)

Podczas niedawno rozegranych I Mistrzostw Polski w Skyrunningu do przebiegnięcia był dystans ponad 25 km, przewyższenia które trzeba było pokonać to przewyższenia +1784 m / – 1436  metrów. Łącznie zawody ukończyło 239 uczestników, a na trasie nie obyło się bez upadków i kontuzji.

Powyższe przykłady uzmysławiają iż skyrunning to biegi wysokogórskie o najwyższym stopniu trudności. To zawody dla prawdziwych miłośników ekstremalnych wysiłków często trenujących biegi górskie, wspinaczkę, skitury. Sporty wymagające niezwykłej wytrzymałości i odpowiedniego przygotowania technicznego.