Przegląd plecaków wspinaczkowych

luty 21, 2012 - 5:15 pm Możliwość komentowania Przegląd plecaków wspinaczkowych została wyłączona

Plecaki wspinaczkowe charakteryzują się wysoką jakością materiałów i wykonania. Lekkie, wyposażone w różnorodne detale przydatne wspinaczą(i nie tylko!), wytrzymują najtrudniejsze warunki pogodowe oraz intensywną eksploatację. Od lat są chętnie kupowane, z racji swojej wytrzymałość, niezawodności w najbardziej ekstremalnych warunkach oraz możliwości ich modyfikacji. Jednymi z najbardziej popularnych są plecaki firmy DEUTER z serii GUIDE.

Plecaki te (jak większość tego typu plecaków) charakteryzują się wąskim kształtem. Umożliwia to użytkowanie go w terenie gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, plecak nie zawadza, nie klinuje się wąskich przesmykach skalnych. Wewnętrzny stelaż zapewnia idealny balans ciężaru. W każdej sytuacji możemy szybko dostać się do ładunku dzięki rozpięciu po boku na całej długości. Co więcej możemy wyjąć: stelaż, karimatę do siedzenia, pas biodrowy (w wybranych modelach) pozwala to dostosowywać nasz plecak do aktualnych potrzeb. Prawdziwą innowacją jest zastosowanie wahadłowego pasa biodrowego VARI-FLEX. Dzięki tej konstrukcji wyeliminowany został balans ciężaru na plecach, plecak spoczywa nieruchomo niezależnie od ruchów jakie wykonujemy. Można powiedzieć iż plecak dostosowuje się do użytkownika, pozwalając na oszczędność sił. Plecaki te posiadają „szpejarki” w pasie biodrowym i w dwóch rzędach od frontu plecaka, oraz możliwość mocowania czekanów. Modele z serii Guide używane są przez służby ratownicze między innymi TOPR, co stanowi ich najlepszą rekomendację.
Od lat na polskim rynku, silną pozycję zajmują też plecaki  KARRIMOR.

Wśród nich Model HOT ROCK 40 jest dobrze znanym, sprawdzonym plecakiem wspinaczkowym. Jego waga została maksymalnie zredukowana (waży  875 g), jednocześnie nie tracąc nic przy tym na wytrzymałości materiału. Wąski profil plecaka i przylegające kieszenie boczne zapewnia swobodę ruchów. Jedną z ciekawostek jest możliwość demontażu półelastycznej płyty tylnego panelu systemu nośnego FFormat Frame.Możemy więc w razie potrzeby złożyć plecak. Oczywiście posiada rozwiązania umożliwające mocowanie sprzętu.  Karrimor jest też producentem znanej serii X-lite z super lekkim systemem nośnym. Jest to seria pojemnych plecaków o ergonomicznym kształcie, także z możliwością demontażu tylnego panelu.
Niewątpliwe firmy Deuter i Karrimor są najmocniejszymi graczami od lat na polskim rynku. Wybór wśród plecaków dedykowanych dla wspinaczy czy to wysokogórskich, czy też skałkowych jest coraz większy. Jak wszędzie i w tej grupie, dochodzi do coraz większej specjalizacji. Istnieje wiele innych firm produkujących bardzo dobre plecaki wspinaczkowe między innymi: Lowe Alpine, Millet, Mammut, Black Diamond, Salewa.
Jednak każdy plecak wspinaczkowy będzie posiadał kilka cech charakterystycznych są to: wąski profil, brak lub znaczna redukcja kieszeni bocznych, specjalne pętle i szpejarki umożliwiające doczepianie sprzętu.

Comments are closed.