Kijki trekkingowe, jak dobrać? – wybór materiału.

styczeń 30, 2020 - 4:04 pm Możliwość komentowania Kijki trekkingowe, jak dobrać? – wybór materiału. została wyłączona

Kijki trekkingowe, jak dobrać? – wybór materiału.

Kijki trekkingowe stały się powszechnym elementem ekwipunku górskiego turysty. Wielodniowe trasy, wymagające podejścia i ciężki plecak górski, bez kijków marsz jest o wiele trudniejszy. Obecne oferta kijków trekkingowych na rynku outdoorowym (i nie tylko) jest przeogromna, naprawdę jest w czym wybierać. W zalewie ofert czasem trudno się zdecydować na konkretny model. Jak się do tego zabrać?

Na samy początku, zanim nawet zaczniemy szukać odpowiedniego dla nas modelu, warto odpowiedzieć sobie samemu na pytanie. Jak często, i w jakim terenie będziemy ich używać? Jeśli okazjonalnie wyjeżdżamy w góry to nie musimy od razu kupować kijów z górnej półki, (no chyba że mamy na to ochotę). W przypadku gdy często wyjeżdżamy w góry, robimy długie, wielodniowe trasy z plecakiem to należy wybierać wśród najbardziej renomowanych marek, np: kijki trekkingowe Black Diamond, Salewa, Gabel, Volkl.

Wybierając kije, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane, w praktyce są stopy aluminium, włókno węglowe lub hybryda jednego i drugiego. Kije wykonane ze stopów aluminium są tańsze, ale ich ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od rodzaju stopu jaki został użyty. Poszczególne stopy aluminium charakteryzują się rożną wytrzymałością. W kijach trekkingowych stosuje się stopy od AL500 (są to mało wytrzymałe stopy, stosowane raczej w kijkach dziecięcych) po stopy AL700, które charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością. Np: kije trekkingowe VIKING / KIWI wykonane są ze wytrzymałego stopu AL7075. Zasada jest prosta im więcej ważysz, masz ciężki plecak turystyczny i pokonujesz wiele km w górach – wybieraj stopy aluminium od AL700. Lekkim osobą, bez plecaka, na krótkie wypady spokojnie powinny wystarczyć te w zakresie AL600-AL700.

Natomiast jeśli wybieramy lekkie kijki trekkingowe wykonane z włókna węglowego (są o wiele droższe) to nie musimy się zagłębiać już w rodzaje włókna węglowego, z prostej przyczyny – producenci nie podają szczegółów. Jednak o kije karbonowe nie powinniśmy się martwić. Włókno węglowe jest materiałem o 5 razy wytrzymalszym niż stal, więc tu problemu z wytrzymałością nie będzie. Dodatkowo włókno węglowe jest niezwykle lekkie. Jeśli więc, fundujemy sobie corocznie solidną dawkę trekkingu to warto zdecydować się, na droższe, ale jednak wytrzymalsze i lżejsze kijki karbonowe.

Comments are closed.