Czekany klasyczne, czyli jakie?

sierpień 20, 2014 - 2:17 pm Możliwość komentowania Czekany klasyczne, czyli jakie? została wyłączona

Powszechnie wiadomo iż w turystyce wysokogórskiej używa się czekanów klasycznych, jednak dla początkującego adepta wysokogórskich eksploracji przymiotnik „klasyczny” często jest nic nie znaczącym określeniem.

Czekany klasyczne określane też często jako turystyczne charakteryzują się kilkoma podstawowymi cechami. Przede wszystkim tego typu czekany posiadają proste lub lekko wygięte u góry stylisko, zakończone u dołu grotem. Charakterystyczna jest także sama głowica, posiadającą z jednej strony prosty lub lekko zakrzywiony dziób, a z drugiej strony łopatkę.

Niektóre czekany turystyczne w dolnej części styliska posiadają gumowy uchwyt, sprawia on iż czekan lepiej trzyma się w dłoni. Gumowe uchwyty posiadają jeszcze jedną zaletę, mianowicie izolują od zimnego metalowego styliska. Nieodzowna jest także pętla nadgarstkowa, zabezpieczająca przed zgubieniem czekana, jednak nie zawsze jest ona w zestawie. Pętla nadgarstkowa mocowania jest w różnych miejscach, najczęściej jednak do głowicy lub górnej części styliska; może też być przesuwana po stylisku.

Szczególną odmianą czekana klasycznego jest czekan do skialpinizmu, charakteryzują się on lekkim styliskiem i jest pozbawiony grota. Zastosowanie to turystyka narciarska i każda zimowa aktywności górska, w której waga jest decydującym kryterium w doborze sprzętu.

Turystyka wysokogórska oraz skialpinizm to domena czekanów klasycznych, co ważne nie nadają się one do wspinania lodowego czy drytoolingu, do tych dyscyplin projektowane są specjalistyczne czekany określane jako techniczne.

Comments are closed.