Podstawowy Ekwipunek -Uprząż wspinaczkowa

luty 1, 2011 - 9:13 pm Możliwość komentowania Podstawowy Ekwipunek -Uprząż wspinaczkowa została wyłączona

Zdarza mi się dość często usłyszeć pytania w stylu ” a co to takiego śmiesznego masz na tyłku?”. Odpowiadam zazwyczaj irytując się przy tym (wiem że nie powinienem) że to taka „specjalna uprząż dla specjalnych ludzi”. Uprząż wspinaczkowa jest ważną rzeczą zaraz obok liny i kasku wśród sprzętu używanego do asekuracji w trakcie wspinaczki. W przypadku uprzęży są trzy rodzaje jeżeli chodzi o ich budowę. Pierwsza uprząż to uprząż biodrowa która składa się z pasa biodrowego i dwóch pasów zakładanych na uda, jest to najpopularniejszy rodzaj wśród uprzęży wspinaczkowych.

Drugi rodzaj to uprząż piersiowa inaczej zwana pasem piersiowym. Zakłada się ją na klatkę piersiową, dookoła ramiona. Nie zaleca się ją stosować samodzielnie, lecz jako uzupełnienie uprzęży biodrowej w sytuacji gdy przechodzimy specyficzny rodzaj dróg wspinaczkowych lub podczas wspinaczki z obciążeniem ( np. ciężki plecak).  Ostatnim rodzajem jeśli chodzi o budowę jest uprząż pełna. Schemat jej to układ pasów obejmujący całe ciało, najczęściej z wyróżnioną częścią piersiową oraz biodrową. Zastosowanie znajduje podczas prac na wysok0ściach, w przemyśle czy ratownictwie (jak również stosuję się ją dla dzieci do lat 12stu).  Dzięki swej budowie uprząż pełna zapewnia o wiele wyższe bezpieczeństwo w sytuacji gdy od skałki odpadnie wspinacz, natomiast uprząż biodrowa stanowi kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą potencjalnego użytkownika. Należy pamiętać aby pod żadnym powodem nie używać uprzęży biodrowej w połączeniu np. z plecakiem gdyż w momencie przesunięcia ku górze środek ciężkości może doprowadzić do obrotu odpadającego wspinacza głową w dół. Możemy jeszcze wymienić dwa rodzaje uprzęży jeśli chodzi o specyfikę. Uprząż górska jest dostosowana wyłącznie do dziedziny wspinaczki górskiej. Najważniejszym priorytetem i cechą jest komfort prowadzenia dróg wielowyciągowych tzn. w sytuacjach gdy dłużej się wisi w uprzęży i jednocześnie posługujemy się większą ilością akcesoriów.

Natomiast uprząż skałkowa jest specjalnie dostosowana do wspinaczki skałkowej, nie ma w niej regulowanych pasów udowych i posiada mniejszą ilość pętli na akcesoria wspinaczkowe (szpejarek), a dzięki temu jest o wiele bardziej lżejsza.

Comments are closed.