Bloczki.
Bloczki wykorzystywane są powszechnie w systemach wyciągowych i transportowych. Znajdują zastosowane w wspinaczce, w szczególności wspinaczce wielkościanowej; czyli tam gdzie sprzęt wspinaczkowy jest potrzebny w dużej ilosci. Wykorzystywane są przez grotołazów, ratowników górskich, w turystyce lodowcowej (np. ratowanie ze szczelin) w parkach linowych (tyrolki).
Różnorakie prace wysokościowe, od malowania dachu po prace arborystyczne praktycznie niewykonalne są bez użycia bloczków.
Generalnie bloczki możemy podzielić na:
- ze stałymi lub ruchomy okładkami
- pojedyncze, podwójne i tandemy
- z wbudowaną blokadą
- z łożyskami kulkowymi lub tulejami samosmarującymi
Zaletą bloczków z ruchomymi okładkami jest fakt iż mogą być szybko instalowane/ściągane z liny bez demontażu całego systemu. Szczególnie są one przydatne w sytuacjach gdzie czas ma podstawowe znaczenie, a więc ratownictwie.
Bloczki podwójne stosowane są głównie w systemach transportowych gdzie występuje duże obciążenie. Tandemy (nazywane tak potocznie od nazwy najpopularniejszego bloczka tego typu Tandem Petzl) to szczególny rodzaj bloczka stosowany często przy konstrukcji tyrolek.
Bloczki z łożyskami kulkowymi przeznaczone są do układów z dużymi obciążeniami, są bardziej niezawodne i obracają się swobodnie, posiada wysoką sprawność pracy przy małym tarciu.
Najważniejsze parametry bloczków:
- obciążenie niszczące (siła graniczna)
- maksymalne obciążenie robocze
- maksymalna średnica liny z jaką może pracować bloczek