Buty wspinaczkowe – informacja ogólna
Wspinaczka w obecnym kształcie zyskuje z dnia na dzień coraz większe rzesze fanów i osób próbujących w codziennej pogoni za pieniędzmi odnaleźć coś co ich uspokoi pozwoli im odpocząć, doprowadzi do harmonii ducha i ciała. Jak wiadomo do uprawiania poszczególnych sportów potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W wspinaczce ważna rolę odgrywają buty. Buty wspinaczkowe są specjalnym rodzajem obuwia przystosowanego do wspinaczki sportowej lub skalnej.
Poprzez swój kształt zapewniają odpowiednie ułożenie stopy, co umożliwia wykorzystanie małych rąbków skalnych do oparcia stopy( krawędzie, dziurki). Zasadniczo buty można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to buty ekstremalnie asymetryczne, modele z tej grupy są najbardziej profilowane do środka stopy, mocno wygiętym łukiem jest linia paluch-pięta. Najczęściej posiadają też zakrzywiony skierowany w dół czubek który ma za zadanie ułatwienie stawiania stopy w większym przewieszeniu. buty te mają mocną i ukształtowaną piętę do haczenia, są raczej dla wyczynowców niż na normalną drogę.
Drugim rodzajem obuwia są buty średnio asymetryczne twarde- powodują mniejsze wykręcenie stopy, są wygodniejsze, a dzięki twardej podeszwie pozwalają opierać na małe stopnie osobom o słabszym śródstopiu czy paluchu. Buty z tej grupy są raczej dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych a dzięki zastosowaniu twardej podeszwy są raczej na krawądki niż tarcie. Buty z segmentu średnio asymetryczne miękkie- bardzo dobrze stoją na krawędzi jak i działają na tarcie, bardzo dobrze radzą sobie w dziurkach są raczej dla użytkowników mocno i średnio zaawansowanych. Ale co zrobić gdy jest się na początku swej kariery i fascynacji związanej ze wspinaczką? wtedy należy zakupić buty z segmentu „symetrycznych” są one wygodne i dość sztywne nie wymagają przy tym silnej super stopy, są bardzo dobre na dość łatwe i długie spacery wspinaczkowe. Dodatkowo buty wspinaczkowe dzieli się ze względu na sposób wiązania i mocowania na stopie. Mamy buty wiązane (lace up)- które dobrze trzymają się na stopie pozwalając idealnie rozłożyć nacisk w odpowiednich miejscach, dosyć długo trwa ich zakładanie i ściąganie a do zalet należy zaliczy to że po rozbiciu trzymają się bardzo dobrze na nogach. Mniej precyzyjne mocowania mają buty na rzepy, lecz za to są wygodne i szybko je się zakłada co jest ważne na długich drogach czy boulderach, niestety potrafią się zrobić luźne na ekstremalnych drogach.
No i ostatnia grupa to buty wsuwane tzw baletki jak sama nazwa wskazuje są to lekkie pantofle bardzo dobrze trzymające stopę dzięki gumie są dobrze dopasowane idealnie pasują na panel i bouldery. Jeśli jesteś szarym użytkownikiem który dopiero co zaczyna swoją przygodę pamiętaj aby skonsultować i omówić swoje potrzeby z wykwalifikowanym sprzedawcą, doradzą ci oni i wytłumaczą jak użytkować buty czy impregnować a co najważniejsze pomogą ci postawić pierwsze kroki w kierunku wspinaczki górskiej.