Ścianka wspinaczkowa – nowa moda na sport
Widzę i cieszę me oczy podziwiając rzesze chętnych do podjęcia pierwszych kroków do wspinaczki zastanawia mnie jedno? skąd nagle takie zainteresowanie na spędzenie wolnego czasu? Ostatnio zrozumiałem ze o ile ścianki wspinaczkowe naturalne które pokonujemy potrzebowały bodźca naturalnej reklamy, czegoś co otworzy ludziom oczy na ten sposób spędzania czasu, i stało się..nawet na prostych festynach parafialnych ba..przy budowie jakiegokolwiek boiska rekreacyjnego z placem zabaw powstają obiekty o różnych gabarytach stwarzając nam możliwość edukacji lub po prostu spełniania się w ten sposób kilka kilometrów od domu bez konieczności emigracji w teren. Pamiętam pierwsze sztuczne ścianki do wspinaczki które powstawały w piwnicach, byłych szybach windowych..i pierwsze aule szkolne..cieszy to oko niemiłosiernie fascynata tego sportu. Co to jest w ogóle ścianka wspinaczkowa? może pokrótce wytłumaczę. Sztuczna ścianka wspinaczkowa to nic innego jak obiekt przystosowany do potrzeb wspinaczki albo specjalnie w tym celu zostaje stworzony. Najczęściej w naszym kraju są ściany znajdujące się wewnątrz budynków (choć nie brakuje tych na zewnątrz jak i chociażby mobilnych)
Budowa takiej ścianki to rusztowanie wsparte o dach budynku lub ściany, do którego zostały zamocowane płyty ze sklejki z naniesioną na nie siatką otworów z kłowymi nakrętkami które tworzą gniazda. Śruby z łbami imbusowymi wkręcone w nie mocują chwyty. Panele mogą być wykonane z różnych materiałów ale najczęściej są to tworzywa sztuczne które umożliwiają kształtowanie powierzchni ścian. Na świecie w cieplejszych rejonach tworzy się tego typu ścianki na dworze a w Polsce jak już wspominałem co można dostrzec ścianki wspinaczkowe pojawiają się jako mobilna atrakcja na każdym festynie..są one stawiane na chwile i spełniają lokalne zainteresowanie. Amator wspinaczki po winień rozpocząć swoją przygodę od „lamperiówki”, to najprostsza sztuczna ścianka uchwyty w niej są przykręcone do normalnej ściany. Wspinaczka na sztucznej ściance odbywa się po przykręconych chwytach posiadających różne kształty, najczęściej wykonane są żywicy epoksydowej ale czasem można spotkać uchwyty wykonane z drewna lub naturalnej skóry.
Ja naprawdę ciesze się i jestem optymistą patrząc w przyszłość jeśli chodzi o ludzi którzy podtrzymają tą tradycję..moja nauka zaczynała się w naturalnym środowisku do dziś pamiętam pierwsze kroki i własne drogi obieranie na skałach..łezka się w oku kręci. No i najważniejsze pamiętajmy że do rozpoczęcia profesjonalnej przygody ze wspinaczką powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (można go oczywiście wypożyczać ale co własne to własne choćby buty) a co najważniejsze przy wyborze takiego sprzętu kierujmy się czujnymi uwagami sprzedawcy.