Skyrunning
Przez kilka ostatnich lat można zauważyć w Polsce szybki rozwój biegów górskich. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w rozgrywanych biegach górskich, a także uczestniczy w różnorodnych górskich obozach biegowych. Poziom i liczba startujących z roku nad rok rośnie. Biegi górskie stają się coraz bardziej popularne, w tym skyrunning. Czym wyróżnia się jednak skyrunning od innych biegów górskich ?
Skyrunning jest jednym z najtrudniejszych biegów górskich. Przede wszystkim bieg rozgrywany jest na dużych wysokościach, tym samym poziom trudności jest o wiele większy niż podczas innych biegów górskich. Trasa biegu często prowadzi na szczyt powyżej 2000 m n.p.m. Duże przewyższenia, mocne podbiegi i zbiegi na nierównym podłożu wymagają dużej wytrzymałości i siły oraz umiejętności technicznych.
Skyrunning narodził się we Włoszech, i swój początek zawdzięcza włoskim wspinaczą którzy jako piersi bili rekordy czasu wejścia na Mont Blanc i Monte Rosa w Alpach włoskich, za jego twórcę uznaję się Marino Giacomettiego. W latach ’90 tych skyrunning rozwinął się na całym świecie.
Obecnie organem zarządzającym jest Międzynarodowa Federacja Skyrunning, a sam sport składa się z wielu różnych dyscyplin.
W lipcu 2012 w Hiszpani, odbyły się Mistrzostwa Świata w Skyrunningu, zawody rozgrywano w 6 dyscyplinach. Jedną z nich jest SkyMarathon rozgrywany na dystansie: 42 km, przewyższenie: 2910m (+ 965m/-3000m) i SkyRace dystans: 21km, przewyższenie: 2270m (+965m/- 1350m)
Podczas niedawno rozegranych I Mistrzostw Polski w Skyrunningu do przebiegnięcia był dystans ponad 25 km, przewyższenia które trzeba było pokonać to przewyższenia +1784 m / – 1436 metrów. Łącznie zawody ukończyło 239 uczestników, a na trasie nie obyło się bez upadków i kontuzji.
Powyższe przykłady uzmysławiają iż skyrunning to biegi wysokogórskie o najwyższym stopniu trudności. To zawody dla prawdziwych miłośników ekstremalnych wysiłków często trenujących biegi górskie, wspinaczkę, skitury. Sporty wymagające niezwykłej wytrzymałości i odpowiedniego przygotowania technicznego.