Via ferrata – bezpieczeństwo

grudzień 3, 2012 - 11:16 am Możliwość komentowania Via ferrata – bezpieczeństwo została wyłączona

Na pierwszy rzut oka, może się wydawać iż trasy typu via ferrata to bardzo łatwe i bezpieczne drogi, wszak wszędzie są drabinki, klamry, stalowe liny do autoasekuracji, a my jesteśmy bezpieczni dzięki zastosowanym zabezpieczeniom. Nic bardziej mylnego, wybierając się na ferratę powinniśmy być świadomi zagrożeń jakie na nas czekają. Jedne z nich związane są oczywiście z doborem odpowiedniego sprzętu i ubioru, należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów np. iż za duży plecak może nam zawadzać na drodzę, by zabrać dobre okulary z filtrem UV i latarki czołowe – na niektórych ferratach zdarzają się tunele itd. Drugie związane są zachowaniem zasad bezpiecznego poruszania się.

Generalną zasadą postępowania jaką należy przyjąć na drogach typu ferrata – jest jak najmniej ryzykowne poruszanie się – tak aby nie  doszło do upadku. Dlaczego upadek na ferracie jest o wiele bardziej niebezpieczny od lotu podczas klasycznego wspinania? Wyjaśnia to współczynnik odpadnięcia (WO) – czyli stosunek długość swobodnego lotu do długość liny użytej do zatrzymania odpadnięcia.

Jak wiadomo im mniejsza wartość WO, tym lot jest bezpieczniejszy, podczas klasycznego wspinania WO nie przekracza wartości 2, inaczej jest na ferratach gdzie jesteśmy wpięci lonżą do stalowej liny kotwionej np. co 2 czy 3 m, podczas odpadnięcia współczynnik ten może być zdecydowanie większy ze względu na statyczny układ asekuracyjny. Jeżeli w pionowym terenie, punkty kotwienia liny są większe niż 3 m to istnieje ryzyko odpadnięcia ze współczynik wiekszym niż 5.

Lonże na via ferraty nie są zbyt długie – ze względu na wykonywane przepinki, jeśli odpadniemy to karabinek przemieszcza się swobodnie po linie  aż do punktu jej zamocowania. Powstające w takiej sytuacji siły są duże, a podczas szczególnie niekorzystnych sytuacji np. odpadnięcia przy przepinaniu między miejscami kotwienia liny – bardzo duże, niestety w takiej sytuacji trzeba liczyć się z możliwością poważnych obrażeń.

W celu zmniejszenia działania dużych sił podczas odpadnięcia, obecnie większość lonży posiada tzw. absorber energii, który pochłania nadwyżkę energii odpadnięcia. Należy jednak mieć świadomość iż nawet najlepsza lonża z najlepszym  absorberem nie zagwarantuje nam pełnego bezpieczeństwa.

Dlatego wybierając się na via ferraty, pamiętajmy iż na tego typu drogach najlepiej jest nie odpadać!

Comments are closed.