Narciarski Freeride

grudzień 6, 2012 - 11:06 am Możliwość komentowania Narciarski Freeride została wyłączona

Narciarski freeride to obecnie silnie rozwijająca się forma jazdy na nartach poza przygotowanymi trasami i stokami, często w głębokim i świeżym śniegu. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina, do niedawna dostępna tylko dla wąskiej grupy specjalistów w narciarstwie wysokogórskim.

Rosnąca popularność freeridu związana jest z rewolucją jaką przeszedł w ostatnich latach sprzęt narciarski. Powstało wiele nowych modeli freeridowych nart i butów narciarskich które umożliwiają jazdę w głębokim śniegu, poza przygotowanymi stokami narciarskimi.
Narty przeznaczone do „swobodnej” jazdy mają inną konstrukcję: są szersze z tzw. rockerem (duże podgięcia przodów i tyłów nart), który umożliwia wynurzanie się dziobów nart na powierzchnię śniegu.

Narciarstwo typu freeride należy do grupy sportów podwyższonego ryzyka. Wybierając się poza wytyczone narciarskie trasy, należy zawsze liczyć się ze zejściem lawiny. Dlatego każdy uprawiający tą dyscyplinę sportu powinien być wyposażony w detektor lawinowy, sondę i składaną łopatkę oraz posiadać odpowiednią wiedzę, która umożliwi mu ocenić sytuację i podjąć właściwe działania w razie zejścia lawiny. Dodatkowym bardzo skutecznym zabezpieczeniem są plecaki freeride z systemem ABS, który utrzymuje narciarza na powierzchni nie pozwalając wciągnąć go głębiej pod powierzchnię śniegu.

Z pewnością narciarski freeride będzie się dynamicznie rozwijał, zmiany jakie dokonały się w sprzęcie narciarskim oraz powstanie ośrodków narciarskich, oferujących pod opieką przewodnika „swobodną jazdę” w wysokogórskiej scenerii, wytycza nowy trend w narciarstwie, którego główną cechą jest niczym nieskrępowana wolność.

Comments are closed.