Dziaby – czekany techniczne.
W slangu wspinaczkowym krótkie, techniczne czekany nazywane są dziabami czy też dziabkami. Dziaby zdecydowanie różnią się od czekanów klasycznych – turystyka wysokogórska i w praktyce są w niej mało przydatne. Ich specyficzna budowa: mocno wyprofilowane, krótkie stylisko zdecydowanie nie nadaję się do podpierania na stromym stoku.
Wspinaczka w lodzie, drytooling to domena czekanów technicznych. Dziaby charakteryzują się profilowanym, zakrzywionym styliskiem, które posiada specjalną rękojeść. Rękojeść często wyposażona jest w 2 czasem 3 podpory (uchwyty) – umożliwiają one wygodny, ergonomiczny chwyt dziaby na rożnej wysokości oraz ułatwiają zmianę rąk. Najnowsza dziaba X-Dream firmy Cassin posiada regulowaną rękojeść – możemy zmienić kąt nachylenia styliska i dopasować go do danego typu wspinaczki czy to w lodzie czy to w skale. Wiele czekanów technicznych posiada modułową konstrukcję głowicy: wymienne ostrza, dedykowane do lodu lub skały, czy też posiada możliwość mocowania łopatki.
Czekan techniczny to wybitnie specjalistyczne narzędzie; bez którego nie możliwe jest uprawianie tak ekstremalnych sportów jak wspinaczka lodowa i drytooling. Stanowi on w praktyce przedłużenie rąk wspinacza, a od jego parametrów i zastosowanych rozwiązań technicznych zależą nie tylko wyniki sportowe ale przede wszystkim bezpieczeństwo wspinacza.