Narty skitourowe – podstawy.

listopad 19, 2014 - 2:51 pm Możliwość komentowania Narty skitourowe – podstawy. została wyłączona

Biorąc do ręki pierwszy raz narty skitourowe możemy odnieść wrażenie iż niewiele różnią się one od nart zjazdowych. Istnieją jednak podstawowe różnice wynikające z odmiennego ich zastosowania.

Upraszczając temat, narty tourowe to narty zaprojektowane zarówno do podchodzenia jak i zjeżdżania poza trasami, z dala od przygotowanych stoków i wyciągów narciarskich. Aby łatwiej, z mniejszym wysiłkiem pokonywać mniej lub bardziej strome podejścia muszą być one zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych nart zjazdowych. Kolejną cechą jest sam kształt narty, który jest zależny od tego czy narta ma się lepiej spisywać podczas podejścia czy raczej podczas zjazdu. Np. narty przeznaczone głównie do zjeżdżania w świeżym, głębokim śniegu charakteryzują się większym taliowaniem, są szersze co przekłada się na większą powierzchnię narty – tym samym są one mniej podatne na zapadanie się w śniegu.

W porównaniu do klasycznych zjazdówek, narty skitourowe cechują się zwiększoną wytrzymałością (w stosunku do wagi), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy ich elastycznością a sztywnością. Zbyt sztywne narty nie są najlepsze podczas długich podejść, a zbyt miękkie nie sprawdzą się podczas długich, szybkich zjazdów. Każde narty skitourowe posiadają możliwość mocowania fok – podwójny dziób lub charakterystyczny otwór w dziobie narty.

Narty do skitouru to narty niezwykle wszechstronne, muszą sprawdzić się w różnorodnych warunkach. Z tego względu w tej grupie znajduje się wiele różnorodnych modeli, z których każdy cechuje się określonymi parametrami takim jak: waga, długość, taliowanie, promień skrętu rodzaj rdzenia, typ rockera, ślizgu itd. Aby narty dobrze sprawdzały się podczas naszych zimowych działań muszą być naprawdę przemyślanie dobrane.

Comments are closed.