VIA FERRATA – Lonża.

lipiec 4, 2014 - 12:06 pm Możliwość komentowania VIA FERRATA – Lonża. została wyłączona

Lonża na via ferracie to rzecz nieodzowna, jest zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas odpadnięcia. Co niezwykle ważne lonża może bezpiecznie wytrzymać tylko jedno mocne odpadnięcie, po zaistnieniu takiej sytuacji nie powinno się już jej używać. Lonża, jak i pozostały sprzęt wspinaczkowy ( uprząż, kask) zapewnia bezpieczeństwo tylko wtedy gdy nie jest zbyt zużyta, ani nie przekroczyła dopuszczalnego okresu użytkowania.

Po ostatnich, bardzo poważnych wypadkach na via ferratach, większość producentów przeprowadziła kontrolę i wymianę wadliwych lonży. Tak jak i w przypadku innego sprzętu wspinaczkowego lepiej jest lonży nie pożyczać, szczególnie jeśli nie znamy historii jej użytkowania. Dobra lonża posiada:

  • absorber energii, który w razie opadnięcia pochłania wyzwoloną energię i zapobiega niebezpiecznemu szarpnięciu. Np. rozrywany absorber energii w lonży: Petzl Scorpio, Black Diamond Easy Rider – pochłania on energię poprzez rozrywania szwów specjalnie zszytego pakietu taśm. Absorbery posiadają specjalne futerały które chronią je przed zużyciem.
  • automatyczne karabinki, najczęściej są to specjalne karabinki do stosowania na via ferracie. Karabinki tego typu wyposażone są w system bezpiecznego zamka, który uniemożliwia zostawienie go otwartego. Np. Lonża Salewa Set Via Ferrata Ergo Zip.

Na rynku dostępnych jest wiele lonży, nie wszystkie posiadają rozrywane absorbery energii czy samoczynnie blokujące się karabinki. Lecz wszystkie powinny spełniać rygorystyczne normy EN 958 i UIAA 128.

Między innymi dostępne są:

  • Lonża BLACK DIAMOND EASY RIDER – Cena: 419,90 zł
  • Lonża BLACK DIAMOND IRON CRUISER – Cena: 339,90 zł
  • Lonża PETZL SCORPIO VERTIGO – Cena: 375,00 zł
  • Lonża SALEWA SET VIA FERRATA ERGO ZIP – Cena: 499,90 zł

Comments are closed.