Magnezja w płynie.

Listopad 24, 2014 - 3:45 pm Możliwość komentowania Magnezja w płynie. została wyłączona

Tradycyjna magnezja w kostce, w proszku, czy w kulce, posiada jedną podstawową wadę, mniej lub bardziej pyli, co jest szczególne dokuczliwe na zamkniętych ściankach wspinaczkowych. Dla wielu wspinaczy koniec sezonu skałkowego, to nie czas by buty wspinaczkowe pokryły się kurzem. To często początek sezonu ściankowego i szlifowania formy, ale nie każdy amator/amatorka  lubi wspinanie w wszechobecnym pyle z magnezji. Co więcej jest on wyjątkowo uciążliwy, zalega na materacach, unosi się w powietrzu, jednym słowem nic przyjemnego dla oka, nosa i płuc.

W takiej sytuacji, na ratunek przed totalnym zapyleniem naszej ulubionej ścianki (nawet tej garażowej) przychodzi coraz popularniejsza magnezja w płynie, w kremie a nawet żelu – form jest wiele, ale jej idea pozostaje nie zmienna – mniej pyłu. Magnezja w płynie to normalna magnezja do produkcji której użyto swoistego rozpuszczalnika, najczęściej jest nim alkohol, ale są też dostępne magnezje na bazie wody.

Tego typu magnezja praktycznie nie pyli, długo zachowuje swoje właściwości, doskonale przylega do dłoni. Jej częstym składnikiem jest kalafonia, która sprawia iż magnezjowy pył tworzy dość trwałą powłokę. Z tego względu magnezje te idealnie sprawdzają się na sztucznych ścianach, gdzie coraz częściej można się już spotkać z zakazem stosowania magnezji sypkiej.

Comments are closed.