Wspinanie najmłodszych – cześć II Kask Petzl Picchu

maj 30, 2012 - 10:58 am Możliwość komentowania Wspinanie najmłodszych – cześć II Kask Petzl Picchu została wyłączona

Kiedy zaczynamy przygodę naszych dzieci z „wspinaniem” pamiętajmy by była ona bezpieczna. Obowiązkowo każde dziecko powinno podczas wspinania mieć ubrany kask wspinaczkowy. Zabezpiecza on głowę naszych pociech przed urazami, nie tylko w wyniku uderzenia głową ale także chroni przed skutkami uderzenia małych odłamków skalnych spadających z góry. Czasem nawet niewielki kamień, spadający z dużą prędkością może stać się przyczyną nieszczęścia. Dlatego każde dziecko powinno mieć ubrany kask wspinaczkowy. Na rynku jest dostępnych kilka modeli dziecięcych kasków wspinaczkowych. Jeden z nich w szczególności przykuł moją uwagę jest to model Picchu firmy Petzl który może służyć także jako kask rowerowy. Na marginesie pamiętajmy iż kaski rowerowe nie mogą stanowić zamienika dla kasku wspinaczkowego.

Picchu jest lekki ( waga: 310 g) i wygodny. Jego skorupa zewnętrzna wykonana jest z tworzywa ABS, które charakteryzuje się wysoką twardością, sztywnością oraz odpornością na uderzenia, natomiast skorupa wewnętrzna: z gęstej polipropylenowej pianki, której głównym zadaniem jest rozproszenie energii uderzenia. Kask zaprojektowany jest tak by energia uderzenia była absorbowana i rozprowadzana, działając jak amortyzator – taka konstrukcja zapewnia dużą trwałość i skuteczną ochronne.
Odpowiednia wentylacja jest zapewniona dzięki bocznym otworom które odprowadzają nadmiar wilgoci i ciepłego powietrza.

Zakładając dziecku kask należy zwrócić uwagę czy jest on umieszczony centralnie na głowie. Dobrze dopasowany nie powinien zbytnio poruszać się. Wygodny system regulacji umożliwia dobre dopasowanie – możliwość regulacji od 48 do 54 cm. obwodu głowy. Pasek pod brodą oraz pasek obwodu powinny być odpowiednio dociągnięte ( nie mogą być zbyt luźne). Klamry regulujące są umieszczone z boku i nie uwierają pod brodą. Taśmy są wygodne i przyjemne w dotyku.
Dodatkowo z tyłu kasku zostało specjalnie zaprojektowane miejsce na wpięcie oświetlenia sygnalizacujengo SiGNAL (dołączone do kasku). Kask wyposażono w cztery zaczepy do mocowania latarki czołowej.

Aby dobrze dobrać dziecku kask i uprząż najlepiej udać się do sklepu wspinaczkowego i przymierzyć na miejscu. Pamiętajmy jednak iż bezpieczeństwo naszych dzieci zależy od nas, i nic nie zwalnia nas z tego obowiązku.

Comments are closed.